Մարքեթինգի թրենդները
Փոփոխությունները շատ արագ վերածվում են ժամանակակից թրենդների։ Իսկ թվային հարթակներում ցանկացած փոփոխություն էլ ավելի արագ է զարգանում և կարող է փոխել մեր ռազմավարությունների ու առօրյա գործողությունների հիմքը։ Այսպիսով, մարքեթինգի ծառայություններ տրամադրելիս, ո՞ր թրենդները կարող ենք համարել ժամանակակից և ինչպե՞ս ընդգրկել դրանք մեր մարքեթինգային ռազմավարություններում։
1․ Սոցիալական հարթակների թրենդները
Սոցիալական հարթակների օգտատերերն ամենանվիրվածներն են, ովքեր օրական միջինում 2,5 ժամ անցկացնում են տարբեր հարթակներում։ Ըստ որոշ տեղեկատվական աղբյուրների, սա նրանց արթուն ժամանակի մոտ 14%-ն է։
Սոցիալական հարթակների օգտատերերը գրեթե միշտ հայտնվում են տարբեր մարքեթոլոգների ուշադրության կենտրոնում, և շատ բրենդներ հենց այսպես են կապ հաստատում տարբեր սոցիալական խմբերի հետ՝ կիրառելով ավելի անհատականացված մարքեթինգ։
Այս տարի, մարքեթինգային տարածված թրենդներից մեկն է աշխատակիցների ներգրավվածությունը։ Տարբեր ընկերություններ օգտագործում են աշխատակիցների ձայնը որպես բրենդի ձայն և ավելի բարձրացնում բրենդի ներկայությունը։ Օրինակ՝ LinkedIn-ում B2B համագործակցություններ ձեռք բերելու համար ընկերությունները հարթակում հրապարակում են տարբեր բաժինների աշխատակիցների կողմից ստեղծած կոնտենտ։ Այսպես էլ ընդգծում են տվյալ ոլորտում մասնագետի ներկայությունը և նրա որակյալ աշխատանքը։ Արդյունքում, բրենդը ձեռք է բերում վստահություն և լիդերի ավելի բարձր քանակ։
2․ Արհեստական բանականությունը և թվային մարքեթինգի թրենդները
Արհեստական բանականությունը շատ արագ դարձավ թվային և արդյունավետ մարքեթինգ ստեղծող գործիքներից մեկը։ Բացի առօրյա տեքստեր և պատկերներ գեներացնելուց, շատ ընկերություններ այն օգտագործում են հաճախորդների հետ հարաբերությունները կառավարելու համար (CRM)։
Մարքեթինգային նորություններով կիսվող Marketing Week-ն այս տարի անցկացրել է փոքրիկ հետազոտություն, ըստ որի պարզել է, որ մարքեթոլոգների 54%-ն այսօր օգտագործում է արհեստական բանականություն, ինչը զգալի աճ է համեմատած 2024-ի, երբ արհեստական բանականություն օգտագործողները 37%-ն էին։
Նման ցուցանիշների աճի հետ, աճել են նաև ԱԲ գործիքները, կատարելագործվել են արդեն իսկ կիրառվողները և շատ բրենդների օգնում են բարձրացնել աշխատանքի արդյունավետությունը։ Օրինակ, ԱԲ-ի միջոցով բրենդներն իրականացնում են հաճախորդների սեգմենտավորում և ավելի հեշտ թիրախավորում անհրաժեշտ լսարանը՝ գովազդային մարքեթինգ տրամադրելիս։ Որոշ ընկերություններ էլ օգտագործում են ԱԲ ալգորիթմները՝ իրական ժամանակում ապրանքների արժեքներն ավելի պարզ և արագ կերպով փոխելու համար։ Սա հիմնված է պահանջարկի, մրցակցության ու հաճախորդի վարքագծի փոփոխություններով։
Հարկ է նշել, որ ԱԲ-ի ճիշտ օգտագործումը պահանջում է որոշակի ժամանակ։ Ճիշտ է, այն հասանելի է և կարող է լիովին օգտագործվել, այնուամենայնիվ կարևոր է սովորել ԱԲ-ի գործիքներն ու հնարավորությունները։ Այս կերպ կխնայեք ինչպես ժամանակ, այնպես էլ միջոցներ։
3․ Թվային մարքեթինգ և աշխատանքային հմտություններ
Ոլորտի մասնագետների հմտությունները շարունակաբար զարգանում են և հարմարվում տվյալ ժամանակաշրջանի պահանջներին։ Ահա այսպես էլ բարձրանում է բրենդի ճանաչելիությունը և խթանվում են վաճառքները։ Այսպես ասած, մարքեթինգը պատասխանատու է բիզնեսի աճի համար, և մարքեթոլոգների համար անչափ կարևոր է ճանաչել մարքեթինգը, նոր թրենդներն ու հնարավոր բոլոր գործիքները, որոնք կարող են օգտագործել ավելի լավ արդյունքների հասնելու համար։
Սա նաև ենթադրում է հասկանալը բիզնեսի ֆինանսական կողմերը և դրանց գրագետ ներդրումը մարքեթինգային բոլոր ռազմավարություններում։ Չէ՞ որ, բիզնեսի ֆինանսական կարգավիճակն ուղիղ կապ ունի մարքեթինգային ռազմավարությունների իրագործման հետ։
4․ Առաջխաղացում մարքեթինգ և ժամանակակից որոնումներ
Կար ժամանակ, երբ մարդիկ ինչ-որ տեղեկություն կամ իր որոնելիս գրեթե միշտ օգտագործում էին Google, Yandex, Yahoo և այլ որոնողական համակարգերը։ Բայց, մեր օրերում որոնումները նաև տարածվել են սոցիալական հարթակներում՝ մասնավորապես Tik-Tok-ում, Instagram-ում և YouTube-ում՝ արագ, այլ օգտատերերի կողմից փորձված ու իրական տեղեկատվություն ստանալու համար։
Որոնումներ նաև իրականացվում են արհեստական բանականության միջոցով՝ խոսակցական որոնումների տեսքով։ Օրինակ, եթե Google-ին հարցնենք «Ի՞նչ ժամանցի կենտրոն կարող եմ այցելել երեխաներիս և շանս հետ», ապա այն կբաժանի մեր հարցը մի քանի մասերի (ժամանցի վայր, երեխաներ, ընտանի կենդանիներ) և կտա մեզ մի քանի պատասխան։ Այս դեպքում պետք է շարունակենք որոնումները և ընտրենք ամենահարմարը։ Իսկ եթե նույն հարցը տանք ԱԲ-ին, ապա կստանանք մանրամասն հետազոտված պատասխան, որտեղ ներկայացված են երեխաների և ընտանի կենդանիների համար հարմարավետ ժամանցի վայրեր։
Այպիսով, բիզնեսը նաև անհրաժեշտ է օպտիմալացնել համապատասխան ԱԲ-ի ալգորիթմներին, որպեսզի ներգրավվեն ավելի շատ լիդեր։
5․ Կոնտենտ մարքեթինգի թրենդները
Բովանդակությունը մեր գործունեության ամենակարևոր մասերից է։ Այն օգնում է հաղորդակցվել թիրախային լսարանի հետ, բարձրաձայնել մեր պատմությունը և գրավել մեր տեղը հավատարիմ լսարանների շրջանակում։
Բովանդակություն ստեղծելը հեշտ է, դժվարը՝ գերազանց բովանդակություն ստեղծելն է, որը կապ կհաստատի մեր լսարանի հետ։
Երբեմն ստեղծած բովանդակությունը չի ստանում սպասված արդյունքները։ Սա սովորաբար նշանակում է, որ բարձր ցուցանիշներով նյութերը կորցրել են իրենց արդիականությունը և որոնման արդյունքներում այլևս չեն գրավում ուշադրություն։
Որպես լուծում, շատերս ստեղծում ենք նոր բովանդակություն՝ ուշադրությունը վերականգնելու համար։ Բայց, կարող ենք նաև “վերակենդանացնել” մեր հին և լավ ցուցանիշների պոտենցիալ ունեցող բովանդակությունը։ Ըստ գործարար Նիլ Պատելի հետազոտության, հին բովանդակության թարմացումը կարող է բարձրացնել թրաֆիքը մինչև 106%-ով։ Այսպիսով, նոր բովանդակություն ստեղծելիս, կարող ենք նաև կենտրոնանալ մեր հին բովանդակությունների վրա, ներկայացնել դրանք ավելի թարմ ցուցանիշներով և ընգծել դրանց նոր առավելությունները։
Դե, իսկ որակյալ մարքեթինգային ռազմավարությունները մշտապես թրենդային են՝ անկախ թրենդների փոփոխություններից։

Top New Marketing Trends
Changes quickly transform into modern trends. And changes on digital platforms develop even faster and can reshape the foundation of our strategies and daily actions. Thus, when providing marketing services, which trends can we consider modern, and how can we include them in our marketing strategies?
1․Social Platform Trends
Users of social platforms are the most devoted, spending an average of 2.5 hours daily on various platforms. According to some informational sources, this is about 14% of their waking time.
Social platform users are almost always the focus of various marketers, and many brands connect with different social groups in this way—using more personalized marketing.
This year, one of the most popular marketing trends is employee engagement. Various companies use the voice of their employees as the brand’s voice and increase the brand’s presence. For example, to form B2B partnerships on LinkedIn, companies publish content created by employees from different departments. In this way, they emphasize the presence of an expert in that field and their quality work. As a result, the brand gains trust and a higher number of leaders.
2․Artificial Intelligence and Digital Marketing Trends
Artificial intelligence quickly became one of the tools creating digital and effective marketing. Besides generating everyday texts and images, many companies use it to manage relationships with customers (CRM).
Marketing Week, which shares marketing news, conducted a small study this year, which revealed that 54% of marketers today use artificial intelligence, a significant increase compared to 2024, when AI users were 37%.
With such an increase in figures, AI tools have also grown, existing ones have improved, and many brands are helping to increase work efficiency. For example, through AI, brands segment customers and more easily target the necessary audience when providing promotional marketing. Some companies also use AI algorithms to change product prices more simply and quickly in real-time. This is based on demand, competition, and changes in customer behavior.
It should be noted that the correct use of AI requires some time. It is true that it is accessible and can be fully used; however, it is important to learn the tools and possibilities of AI. This way, you will save both time and resources.
3․Digital Marketing and Work Skills
The skills of industry specialists continuously develop and adapt to the demands of the given period. This is how brand recognition rises, and sales are boosted. In this way, marketing is responsible for business growth, and it is extremely important for marketers to recognize marketing, new trends, and any tools they can use to achieve better results.
This also implies understanding the financial aspects of the business and their competent integration into all marketing strategies. After all, the financial status of the business is directly related to the implementation of marketing strategies.
4․Marketing Promotion and Modern Searches
There was a time when people almost always used Google, Yandex, Yahoo, and other search engines when looking for some information or a product. But nowadays, searches have also spread to social platforms—specifically TikTok, Instagram, and YouTube—for quick, user-tested, and real information.
Searches are also carried out through artificial intelligence in the form of conversational searches. For example, if we ask Google, "What entertainment center can I visit with my kids and dog," it will break our question into several parts (entertainment venue, children, pets) and give us several answers. In this case, we need to continue the search and choose the most suitable. But if we ask the same question to AI, we will get a detailed researched answer, which presents comfortable entertainment venues for children and pets.
Thus, businesses also need to optimize for the relevant AI algorithms to attract more leads.
5․Content Marketing Trends
Content is one of the most important parts of our activity. It helps communicate with the target audience, tell our story, and capture our place within loyal audiences.
Creating content is easy; the difficulty is creating excellent content that connects with our audience.
Sometimes the created content does not get the expected results. This usually means that high-performing materials have lost their relevance and no longer attract attention in search results.
As a solution, many of us create new content to regain attention. But we can also “revive” our old content that has the potential for good performance. According to business researcher Neil Patel, updating old content can increase traffic by up to 106%. Thus, when creating new content, we can also focus on our old content, present it with fresher metrics, and highlight its new advantages.