SEO-ն 2024 թվականին։ Ինչ է փոխվում և ինչ պետք է իմանաք
SEO-ն մշտապես զարգացող ոլորտ է, որը 2024 թվականին ներկայանում է առավել ճկուն համակարգերով՝ պարզեցնելով և բարձրացնելով աշխատանքի որակը։ Անկախ ձեր կազմակերպության ոլորտից, լինի այն B2B SEO ըկերություն, թե SEO ծառայություններ փնտրող այլ ոլորտի բիզնես, հարկ է հաշվի առնել SEO-ի հետևյալ թարմացումները։
Ձայնային որոնման ընդլայնում
Siri, Alexa և Google Assistant ձայնային օգնականների միջոցով ավելի շատ օգտատերեր ընտրում են որոնողական հարցումները կատարել ձայնի միջոցով: Հետևաբար, ձայնային որոնման համար բովանդակության օպտիմալացումը կվերածվի հաջողության կարևոր գործոնի:
Օգտագործման փորձի բարելավում (UX)
Որոնողական համակարգերն առանցքային ուշադրություն են դարձնում օգտատերերի փորձին: Այդ իսկ միտումով, 2024 թվականին, որոնողական համակարգերի դասակարգման վրա մեծ ազդեցություն կունենան էջերի արագ բեռնումը, հարմարավետ կողմնորոշումը, ադապտիկ դիզայնը և բովանդակության բարձր որակը:
Համատեքտային որոնում.
Այս գործոնը ենթադրում է օգտատիրոջ հարցման համատեքստի ըմռնումը։ Նման գործիքի միջոցով կարող եք հարմարեցնել և ստեղծել այնպիսի բովանդակություն, որը կհամապատասխանի օգտատերերի հարցումներին և կտրամադրի օգտակար տեղեկատվություն։
Տեղայնացում և անհատականացում.
Որոնման համակարգերը կարևորում են տեղայնացված և անհատականացված որոնման արդյունքները: Սա հատկանշական է այն ձեռնարկությունների համար, որոնք սպասարկում են որոշակի տարածաշրջաններ կամ շուկաներ:
Այսպիսով, SEO ծառայություն տրամադրող ընկերությունները պիտի օպտիմալացնեն իրենց ռազմավարությունները՝ ներառելու տեղանքի վրա հիմնված հիմնաբառեր, տեղական մեջբերումներ և անհատականացված բովանդակություն՝ նպատակային տարածքներում տեսանելիությունը բարձրացնելու համար:
Արհեստական բանականությունը և մեքենայական ուսուցումը SEO-ում
Որոնողական համակարգերի ալգորիթմները շարունակում են զարգանալ և ձեռք բերել ավելի խելացի հատկություններ, ինչպես նաև հարմարվել օգտատերերի վարքագծային փոփոխություններին:
2024 թվականին արհեստական բանականությունը (AI) և մեքենայական ուսուցման (MO) տեխնոլոգիաները կշարունակեն կարևոր դեր խաղալ SEO-ի ոլորտում։
Արհեստական բանականության ինտեգրումը Google ալգորիթմներում.
Վերջին ընթացքում արհեստական բանականությունն իր դրական կողմն է ներդրել որոնողական համակարգերի (հատկապես Google-ի) որոնումների արդյունքների բարելավման մեջ։
Ինտեգրելով արհեստական բանականությունն իր ալգորիթմներում, Google-ին հաջողվել է ուսումնասիրել և ինտեգրել ավելի լայնածավալ տեղեկատվության ցանցեր։ Այս գործոնը միտված է բարելավելու որոնումների արդյունքները և տրամադրելու ավելի պետքական տեղեկատվություն։
Ավելի շատ առավելություններ
Ուսումնասիրելով որոնողական համակարգերի և արհեստական բանականության միությունը, նաև պարզել ենք, որ այս դեպքում որոնողական համակարգը կարող է օգտատիրոջը տրամադրել ավելի անհատականացված արդյունքներ, որոնք հիմնված կլինեն օգտատերերի մայր լեզվի, տեղանքի և նրանց փնտրտուքների նպատակն ըմբռնելու վրա։
Անորակ հղումների արագ հայտնաբերում
Չնայած, որ այս գործոնն արդեն կիրառվում է տարիներ շարունակ, այն իր դիրքը պաշտպանում է նաև 2024 թվականին։
Սակայն, հարկ է նշել, որ այս անգամ որոնողական համակարգերն ավելի զինված են անորակ բովանդակություններից ձերբազատվելու համար։
Հղումները (հատկապես հետադարձ հղումները) մնում են որոնողական համակարգերի վարկանիշային ալգորիթմի ամենակարևոր գործոններից մեկը: Կարողանալով ավելի ճշտգրտորեն տարբերակել բարձրորակ և անորակ հղումները՝ որոնողական համակարգերն ապահովում են վստահելի բովանդակության առաջխաղացումը։
Linkbuilding և կայքերի առաջխաղացում
Որոնողական համակարգերն ուսումնասիրում են տարբեր վեբ կայքերի կապը։ Այսիսնքն, այժմ դրանք ավելի հեշտ են հասկանում հետադարձ հղումների ճշմարտացիությունը և անմիջապես հայտնաբերում արհեստական աճի նպատակով տեղադրված հղումները։
Մոբայլ ինդեքսավորում
Շեշտադրվում է հատկապես բջջային օպտիմալացումը։ Կայքերը, որոնք նախագծված են առաջին հերթին բջջային գադջեթներով օգտագործվելու համար, ոչ միայն սպասարկում են օգտատերերի մեծամասնությանը, այլև անխափան կերպով համընկնում են որոնողական ալգորիթմների հետ:
Պրոգրեսիվ վեբ հավելվածների (PWA) օգնությամբ օգտատերերը կարողանում են ստանալ նույն փորձառությունը՝ հենց կայքի միջոցով։ Դրանք ունեն հարմար օգտագործում, ինչն էլ զգալիորեն նպաստում է բջջային SEO-ի բարելավմանը։
On-page SEO ծառայություններ
On-page SEO գործողությունները կատարվում են անմիջապես կայքում՝ որոշիչների տեսանելիությունը բարձրացնելու և օրգանական թրաֆիքը բարելավելու համար։
Ի տարբերություն Off-Page SEO ծառայությունների, որը ներառում է արտաքին գործոններ, ինչպիսիք են հետադարձ հղումները, On-Page SEO օպտիմալացումը կենտրոնանում է կայքի բովանդակության, կառուցվածքի և HTML աղբյուրի կոդի օպտիմալացման վրա:
SEO-ի հիմնական ծառայությունները
Կայքերի օպտիմիզացիա իրականացնելու գործընթացն ընդգրկում է բանալի բառերի հետազոտություն, տեխնիկական օպտիմիզացիա, կայքի (on-page) օպտիմիզացիա և ավելին։
- On-Page օպտիմալացում․ SEO օպտիմալացման հիմնաքարը հենց On-Page օպտիմալացումն է, որը ներառում է մի շարք մասնագիտական գործողությունների իրականացում, օրինակ՝ վերնագրերի թեգերի, մետա նկարագրությունների, օպտիմալացումը՝ բանալի բառերի օգնությամբ։
- Բանալի բառերի հետազոտություն և կիրառում․ Որոնողական համակարգերում տեսանելիությունը պահպանելու համար ամենակարևոր գործողություններից մեկը նաև տրամադրվող բովանդակության մեջ բանալի բառերի ընդգրկումն է։
- Հղումների կառուցում (Link Building)․ Ինչպես արդեն գիտենք, որոնողական համակարգերը մեծ ուշադրություն են դարձնում յուրաքանչյուր հղման որակին։ Սա նշանակում է, որ հետադարձ հղումներ կառուցելիս անհրաժեշտ է օգտագործել միայն որակյալ և ճշմարիտ աղբյուրներ։
- Մոբայլ օպտիմալացում․ Կարևոր է նաև վեբ կայքի օպտիմալացումը մոբայլ տարբերակների համար, քանզի որոնողական համակարգերը նաև հաշվի են առնում վեբ կայքի ճկունության մակարդակը՝ այն զանազան գադջեթներով օգտագործելիս։
SEO-ի միտքը
Որակյալ օպտիմալացման նպատակը՝ օգտատերերին արագ և պարզ տարբերակով անհրաժեշտ տեղեկատվություն տրամադրելն է։ Այս իսկ միտումով էլ, անհրաժեշտ է հաշվի առնել SEO օպտիմալացման բոլոր նրբությունները։
SEO ծառայություններ Հայաստանում և արտերկրում.
Ինչպես արդեն գիտենք, SEO ծառայությունները ներառում են մի շարք մասնագիտացված գործողությունների համախմբում և կիրառում, որոնք ուղղված են ձեր կայքը՝ այդ թվում նաև բրենդն առաջխաղացնելու և ճանաչելիությունը բարձրացնելու համար։
Այսպիսով, մասնագիտացված օգնության համար դիմեք մեզ, որտեղ յուրաքանչյուր SEO մասնագետ կկիրառի ամենալավ հմտությունները՝ ձեր բիզնեսը նոր վերելքների հասցնելու համար։

SEO is a constantly developing field, which in 2024 presents itself with more flexible systems, simplifying and increasing the quality of work. Regardless of your organization’s sphere, whether it’s a B2B SEO agency or a business of another sphere looking for SEO services, the following SEO updates will be worth considering.
Expanded voice search
Nowadays more users choose to make search queries by voice, using voice assistants like Siri, Alexa, and Google Assistant. Thus, optimizing content for voice search will become a critical success factor.
Improving the user experience (UX)
Search engines highly value the user experience. With this, in 2024 search engine rankings will be heavily influenced by fast page loading, user-friendly navigation, responsive design, and high-quality content.
Contextual search
This factor involves understanding the context of the user’s search. Using such a tool you can customize and create content that will match user requests and provide useful information.
Localization and personalization
Search engines value localized and personalized search results. This is especially relevant for businesses that serve specific regions and markets.
Thus, SEO service companies should optimize their strategies to include location-based keywords, local citations, and personalized content to increase visibility in target areas.
Artificial intelligence and machine learning in SEO
Search engine algorithms continue to develop and become smarter and adapt to changes in user behavior.
In 2024 artificial intelligence (AI) and machine learning (MO) technologies will continue to play an important role in the field of SEO.
Integration of artificial intelligence in Google algorithms
Recently, artificial intelligence has contributed its positive side to improving search engine (particularly Google) results.
By integrating artificial intelligence (AI) into these algorithms, Google has been able to explore and integrate larger networks of information. This factor aims to improve search engine results and provide more relevant information.
Even more advantages
By studying the relationship between search engines and artificial intelligence, we also found that in this case, the search engine can provide the user with more personalized results based on understanding the user’s native language, location, and the purpose of their search.
Spotting the low-quality links
Although this factor has been in use for years, it defends its position in 2024 as well.
However, it should be noted that this time search engines are better equipped to get rid of low-quality content.
Links (especially backlinks) remain one of the most important factors in the search engine ranking algorithm. By being able to more accurately distinguish between high-quality and low-quality links, search engines ensure that reliable content is promised.
Link building and site promotions
Search engines examine the link between different websites. This means, that now they understand the authenticity of backlinks more easily and immediately detect links placed for artificial growth.
Mobile indexing
Special emphasis is placed on mobile optimization. Websites that are designed primarily to be used on mobile gadgets not only serve the majority of users but also match search engine algorithms seamlessly.
With the help of Progressive Web Apps (PWA), users are able to get the same experience through the website itself. They have convenient usability, which significantly contributes to the improvement of mobile SEO.
On-page SEO services
On-page SEO activities are performed directly on the website to increase the visibility of the determinants and improve organic traffic.
Unlike off-page SEO services, which include external factors such as backlinks, On-Page SEO optimization focuses on optimizing the website’s content, structure, and HTML source code.
The top SEO services
The website optimization process includes keyword research, technical optimization, on-page optimization, and more.
• On-Page Optimization: This is the cornerstone of SEO optimization, which includes the implementation of a number of professional actions, for example, title tags, meta descriptions, and optimization with the help of keywords.
• Keyword research and application: One of the most important actions to maintain visibility in search engines is to include keywords in the content you provide.
• Link building: As we already know, search engines pay a lot of attention to the quality of each link. This means when building backlinks it is necessary to use only quality and trusted sources.
Mobile optimization: Optimizing a website for mobile versions is also important, as search engines also consider the level of flexibility of a website when using it on various gadgets.
The essence of SEO
The goal of quality optimization is to provide users with the information they need in a quick and simple way. With this in mind, it is necessary to take into account all the nuances of SEO optimization.
SEO services in Armenia and abroad
As we already know, SEO services include the aggregation and application of a number of specialized activities aimed at your website, including promoting your brand and increasing its visibility.
Thus, contact us for specialized help, where each SEO specialist will apply the best skills to take your business to new heights.