SEO-ն 2024 թվականին։ Ինչ է փոխվում և ինչ պետք է իմանաք
SEO-ն մշտապես զարգացող ոլորտ է, որը 2024 թվականին ներկայանում է առավել ճկուն համակարգերով՝ պարզեցնելով և բարձրացնելով աշխատանքի որակը։ Անկախ ձեր կազմակերպության ոլորտից, լինի այն B2B SEO ըկերություն, թե SEO ծառայություններ փնտրող այլ ոլորտի բիզնես, հարկ է հաշվի առնել SEO-ի հետևյալ թարմացումները։
Ձայնային որոնման ընդլայնում
Siri, Alexa և Google Assistant ձայնային օգնականների միջոցով ավելի շատ օգտատերեր ընտրում են որոնողական հարցումները կատարել ձայնի միջոցով: Հետևաբար, ձայնային որոնման համար բովանդակության օպտիմալացումը կվերածվի հաջողության կարևոր գործոնի:
Օգտագործման փորձի բարելավում (UX)
Որոնողական համակարգերն առանցքային ուշադրություն են դարձնում օգտատերերի փորձին: Այդ իսկ միտումով, 2024 թվականին, որոնողական համակարգերի դասակարգման վրա մեծ ազդեցություն կունենան էջերի արագ բեռնումը, հարմարավետ կողմնորոշումը, ադապտիկ դիզայնը և բովանդակության բարձր որակը:
Համատեքտային որոնում.
Այս գործոնը ենթադրում է օգտատիրոջ հարցման համատեքստի ըմռնումը։ Նման գործիքի միջոցով կարող եք հարմարեցնել և ստեղծել այնպիսի բովանդակություն, որը կհամապատասխանի օգտատերերի հարցումներին և կտրամադրի օգտակար տեղեկատվություն։
Տեղայնացում և անհատականացում.
Որոնման համակարգերը կարևորում են տեղայնացված և անհատականացված որոնման արդյունքները: Սա հատկանշական է այն ձեռնարկությունների համար, որոնք սպասարկում են որոշակի տարածաշրջաններ կամ շուկաներ:
Այսպիսով, SEO ծառայություն տրամադրող ընկերությունները պիտի օպտիմալացնեն իրենց ռազմավարությունները՝ ներառելու տեղանքի վրա հիմնված հիմնաբառեր, տեղական մեջբերումներ և անհատականացված բովանդակություն՝ նպատակային տարածքներում տեսանելիությունը բարձրացնելու համար:
Արհեստական բանականությունը և մեքենայական ուսուցումը SEO-ում
Որոնողական համակարգերի ալգորիթմները շարունակում են զարգանալ և ձեռք բերել ավելի խելացի հատկություններ, ինչպես նաև հարմարվել օգտատերերի վարքագծային փոփոխություններին:
2024 թվականին արհեստական բանականությունը (AI) և մեքենայական ուսուցման (MO) տեխնոլոգիաները կշարունակեն կարևոր դեր խաղալ SEO-ի ոլորտում։
Արհեստական բանականության ինտեգրումը Google ալգորիթմներում.
Վերջին ընթացքում արհեստական բանականությունն իր դրական կողմն է ներդրել որոնողական համակարգերի (հատկապես Google-ի) որոնումների արդյունքների բարելավման մեջ։
Ինտեգրելով արհեստական բանականությունն իր ալգորիթմներում, Google-ին հաջողվել է ուսումնասիրել և ինտեգրել ավելի լայնածավալ տեղեկատվության ցանցեր։ Այս գործոնը միտված է բարելավելու որոնումների արդյունքները և տրամադրելու ավելի պետքական տեղեկատվություն։
Ավելի շատ առավելություններ
Ուսումնասիրելով որոնողական համակարգերի և արհեստական բանականության միությունը, նաև պարզել ենք, որ այս դեպքում որոնողական համակարգը կարող է օգտատիրոջը տրամադրել ավելի անհատականացված արդյունքներ, որոնք հիմնված կլինեն օգտատերերի մայր լեզվի, տեղանքի և նրանց փնտրտուքների նպատակն ըմբռնելու վրա։
Անորակ հղումների արագ հայտնաբերում
Չնայած, որ այս գործոնն արդեն կիրառվում է տարիներ շարունակ, այն իր դիրքը պաշտպանում է նաև 2024 թվականին։
Սակայն, հարկ է նշել, որ այս անգամ որոնողական համակարգերն ավելի զինված են անորակ բովանդակություններից ձերբազատվելու համար։
Հղումները (հատկապես հետադարձ հղումները) մնում են որոնողական համակարգերի վարկանիշային ալգորիթմի ամենակարևոր գործոններից մեկը: Կարողանալով ավելի ճշտգրտորեն տարբերակել բարձրորակ և անորակ հղումները՝ որոնողական համակարգերն ապահովում են վստահելի բովանդակության առաջխաղացումը։
Linkbuilding և կայքերի առաջխաղացում
Որոնողական համակարգերն ուսումնասիրում են տարբեր վեբ կայքերի կապը։ Այսիսնքն, այժմ դրանք ավելի հեշտ են հասկանում հետադարձ հղումների ճշմարտացիությունը և անմիջապես հայտնաբերում արհեստական աճի նպատակով տեղադրված հղումները։
Մոբայլ ինդեքսավորում
Շեշտադրվում է հատկապես բջջային օպտիմալացումը։ Կայքերը, որոնք նախագծված են առաջին հերթին բջջային գադջեթներով օգտագործվելու համար, ոչ միայն սպասարկում են օգտատերերի մեծամասնությանը, այլև անխափան կերպով համընկնում են որոնողական ալգորիթմների հետ:
Պրոգրեսիվ վեբ հավելվածների (PWA) օգնությամբ օգտատերերը կարողանում են ստանալ նույն փորձառությունը՝ հենց կայքի միջոցով։ Դրանք ունեն հարմար օգտագործում, ինչն էլ զգալիորեն նպաստում է բջջային SEO-ի բարելավմանը։
On-page SEO ծառայություններ
On-page SEO գործողությունները կատարվում են անմիջապես կայքում՝ որոշիչների տեսանելիությունը բարձրացնելու և օրգանական թրաֆիքը բարելավելու համար։
Ի տարբերություն Off-Page SEO ծառայությունների, որը ներառում է արտաքին գործոններ, ինչպիսիք են հետադարձ հղումները, On-Page SEO օպտիմալացումը կենտրոնանում է կայքի բովանդակության, կառուցվածքի և HTML աղբյուրի կոդի օպտիմալացման վրա:
SEO-ի հիմնական ծառայությունները
Կայքերի օպտիմիզացիա իրականացնելու գործընթացն ընդգրկում է բանալի բառերի հետազոտություն, տեխնիկական օպտիմիզացիա, կայքի (on-page) օպտիմիզացիա և ավելին։
- On-Page օպտիմալացում․ SEO օպտիմալացման հիմնաքարը հենց On-Page օպտիմալացումն է, որը ներառում է մի շարք մասնագիտական գործողությունների իրականացում, օրինակ՝ վերնագրերի թեգերի, մետա նկարագրությունների, օպտիմալացումը՝ բանալի բառերի օգնությամբ։
- Բանալի բառերի հետազոտություն և կիրառում․ Որոնողական համակարգերում տեսանելիությունը պահպանելու համար ամենակարևոր գործողություններից մեկը նաև տրամադրվող բովանդակության մեջ բանալի բառերի ընդգրկումն է։
- Հղումների կառուցում (Link Building)․ Ինչպես արդեն գիտենք, որոնողական համակարգերը մեծ ուշադրություն են դարձնում յուրաքանչյուր հղման որակին։ Սա նշանակում է, որ հետադարձ հղումներ կառուցելիս անհրաժեշտ է օգտագործել միայն որակյալ և ճշմարիտ աղբյուրներ։
- Մոբայլ օպտիմալացում․ Կարևոր է նաև վեբ կայքի օպտիմալացումը մոբայլ տարբերակների համար, քանզի որոնողական համակարգերը նաև հաշվի են առնում վեբ կայքի ճկունության մակարդակը՝ այն զանազան գադջեթներով օգտագործելիս։
SEO-ի միտքը
Որակյալ օպտիմալացման նպատակը՝ օգտատերերին արագ և պարզ տարբերակով անհրաժեշտ տեղեկատվություն տրամադրելն է։ Այս իսկ միտումով էլ, անհրաժեշտ է հաշվի առնել SEO օպտիմալացման բոլոր նրբությունները։
SEO ծառայություններ Հայաստանում և արտերկրում.
Ինչպես արդեն գիտենք, SEO ծառայությունները ներառում են մի շարք մասնագիտացված գործողությունների համախմբում և կիրառում, որոնք ուղղված են ձեր կայքը՝ այդ թվում նաև բրենդն առաջխաղացնելու և ճանաչելիությունը բարձրացնելու համար։
Այսպիսով, մասնագիտացված օգնության համար դիմեք մեզ, որտեղ յուրաքանչյուր SEO մասնագետ կկիրառի ամենալավ հմտությունները՝ ձեր բիզնեսը նոր վերելքների հասցնելու համար։

SEO в 2024 году․ Что меняется и что нужно знать
SEO - это постоянно развивающаяся область, которая в 2024 году предстанет перед нами с более гибкими системами, упрощающими и повышающими качество работы. Независимо от сферы деятельности вашей организации, будь то B2B SEO-агентство или бизнес другой сферы, нуждающийся в SEO-услугах, следующие обновления SEO будут достойны внимания.
Расширение голосового поиска
В настоящее время все больше пользователей предпочитают делать поисковые запросы голосом, используя голосовые ассистенты, такие как Siri, Alexa и Google Assistant. Таким образом, оптимизация контента для голосового поиска станет важнейшим фактором успеха.
Улучшение удобства пользования (UX)
Поисковые системы высоко ценят удобство пользователей. Поэтому в 2024 году на рейтинг поисковых систем будут в значительной степени влиять быстрая загрузка страниц, удобная навигация, отзывчивый дизайн и высококачественный контент.
Контекстный поиск
Этот фактор подразумевает понимание контекста поиска пользователя. С помощью такого инструмента можно настроить и создать контент, который будет соответствовать запросам пользователей и предоставлять полезную информацию.
Локализация и персонализация
Поисковые системы ценят локализованные и персонализированные результаты поиска. Это особенно актуально для компаний, обслуживающих конкретные регионы и рынки.
Таким образом, компании, предоставляющие услуги SEO, должны оптимизировать свои стратегии, включив в них ключевые слова с учетом местоположения, местные ссылки и персонализированный контент для повышения видимости в целевых регионах.
Искусственный интеллект и машинное обучение в SEO
Алгоритмы поисковых систем продолжают развиваться, становятся умнее и адаптируются к изменениям в поведении пользователей.
В 2024 году технологии искусственного интеллекта (ИИ) и машинного обучения (МО) продолжат играть важную роль в сфере SEO.
Интеграция искусственного интеллекта в алгоритмы Google
В последнее время искусственный интеллект вносит свою положительную сторону в улучшение результатов поисковых систем (в частности, Google).
Благодаря интеграции искусственного интеллекта (ИИ) в алгоритмы Google получил возможность исследовать и интегрировать более обширные информационные сети. Этот фактор направлен на улучшение результатов поисковой системы и предоставление более релевантной информации.
Еще больше преимуществ
Изучая связь между поисковыми системами и искусственным интеллектом, мы также обнаружили, что в этом случае поисковая система может предоставлять пользователю более персонализированные результаты, основанные на понимании родного языка пользователя, его местоположения и цели поиска.
Выявление некачественных ссылок
Хотя этот фактор используется уже много лет, он сохраняет свои позиции и в 2024 году.
Однако следует отметить, что на этот раз поисковые системы лучше оснащены, чтобы избавляться от некачественного контента.
Ссылки (особенно обратные) остаются одним из важнейших факторов в алгоритме ранжирования поисковых систем. Благодаря возможности более точно отличать качественные ссылки от некачественных, поисковые системы гарантируют, что на сайте будет размещен надежный контент.
Создание ссылок и продвижение сайтов
Поисковые системы изучают связи между различными сайтами. Это означает, что теперь они легче понимают подлинность обратных ссылок и сразу же выявляют ссылки, размещенные для искусственного роста.
Мобильная индексация
Особое внимание уделяется мобильной оптимизации. Сайты, созданные в первую очередь для использования на мобильных гаджетах, не только служат большинству пользователей, но и идеально соответствуют алгоритмам поисковых систем.
С помощью прогрессивных веб-приложений (PWA) пользователи могут получить тот же опыт через сам сайт. Они обладают удобным юзабилити, что значительно способствует улучшению мобильного SEO.
Услуги On-page SEO
On-page SEO-активности выполняются непосредственно на сайте для повышения видимости определяющих факторов и улучшения органического трафика.
В отличие от Off-page SEO-услуг, которые включают внешние факторы, такие как обратные ссылки, On-Page SEO оптимизация сосредоточена на оптимизации контента, структуры и исходного кода HTML сайта.
Лучшие SEO услуги
SEO оптимизация сайта включает в себя исследование ключевых слов, техническую оптимизацию, оптимизацию на странице и многое другое.
- Оптимизация на странице: Это краеугольный камень SEO оптимизации, который включает в себя выполнение ряда профессиональных действий, например, теги заголовков, метаописания и оптимизацию с помощью ключевых слов.
- Исследование и применение ключевых слов: Одним из наиболее важных действий для поддержания видимости в поисковых системах является включение ключевых слов в предоставляемый вами контент.
- Создание ссылок: Как мы уже знаем, поисковые системы уделяют большое внимание качеству каждой ссылки. Это означает, что при создании обратных ссылок необходимо использовать только качественные и надежные источники.
- Мобильная оптимизация: Оптимизация сайта под мобильные версии также важна, так как поисковые системы учитывают уровень гибкости сайта при использовании его на различных гаджетах.
Сущность SEO
Цель качественной оптимизации - быстро и просто предоставить пользователям нужную информацию. Исходя из этого, необходимо учитывать все нюансы SEO-оптимизации.
Услуги SEO в Армении и за рубежом
Как мы уже знаем, SEO-услуги включают в себя объединение и применение ряда специализированных мероприятий, направленных на ваш сайт, включая продвижение вашего бренда и повышение его узнаваемости.
Таким образом, обращайтесь к нам за специализированной помощью, где каждый SEO специалист применит лучшие навыки, чтобы поднять ваш бизнес на новую высоту.