CRM: Հաճախորդների հետ հարաբերությունների բարելավում երկարաժամկետ հաջողության համար
Հաճախորդների հետ հարաբերությունների կառավարումը (CRM)՝ ռազմավարությունների, պրակտիկաների և տեխնոլոգիաների հավաքածու է, որն անհատականացվում և օգտագործվում է տարբեր կազմակերպությունների կողմից։ CRM-ն օգնում է վերլուծել և կառավարել ներկա և ապագա հաճախորդների միջև հարաբերությունները։
Ո՞րն է CRM-ի նպատակը
CRM-ը կիրառվում է հաճախորդների սպասարկումը բարելավելու, գործընթացները պարզեցնելու և վաճառքը մեծացնելու համար: Այն կարող է օգնել բիզնեսի տարբեր ոլորտների մի քանի գործոններում, լինի դա խորհրդատվություն, սպասարկում կամ սպասարկման վրա հիմնված այլ ոլորտներ:
Լավ հարմարեցված CRM-ը կարող է ապահովել հետևյալը
• Հաճախորդների տվյալների կառավարում. Այս համակարգը կարող է հավաքել և պահել տարբեր հարթակներում ընկերության հետ հաճախորդների փոխազդեցություններին վերաբերող տարբեր տեսակի տեղեկատվություն (հեռախոսազանգեր, սոցիալական մեդիա, անձնական շփումներ և այլն), նրանց կոնտակտային տվյալները, գնումների պատմությունը և այլն:
• Լիդերի կառավարում․ Վաճառքի գործընթացում CRM համակարգն օգնում է տարբեր ոլորտների բիզնեսներին հետևել և ինտեգրել հնարավոր ապագա հաճախորդներին (լիդերին)։
• Վաճառքի ավտոմատացում․ Համակարգը նաև հնարավորություն է տալիս ավտոմատացնել վաճառքի տարբեր գործընթացները, որոնք կարող են ներառել առաջադրանքների հիշեցումներ, էլփոստի ձևանմուշներ և աշխատանքային հոսքի ավտոմատացում։
• Հաղորդակցության բարելավում․ CRM-ի օգնությամբ կազմակերպություններին հաջողվում է տարբեր ուղիներով հետևել և վերլուծել հաճախորդների փոխազդեցությունները։ Այս ակտիվն օգնում է ընկերություններին հասկանալ հաճախորդի նախասիրությունները և ապահովել հարմարեցված փոխազդեցություն:
• Հաշվետվություն և վերլուծություն. Այս ծառայությունների մեկ այլ մեծ առավելություն է հաշվետվություն ստանալու և վաճառքի կատարողականը, հաճախորդների վարքագիծը և բիզնեսի հետ կապված այլ գործընթացները վերլուծելու հնարավորությունը:
CRM-ի առավելությունները
Վերը նշված գործընթացները ստեղծված են բարելավելու և բարձրացնելու աշխատանքային գործընթացը՝ մատուցվող ծառայություններից յուրաքանչյուրը դարձնելով ավելի սահուն և արագ: Ահա թե ինչ արդյունքներ կարող է տալ լավ հարմարեցված CRM ծառայությունը:
• Հաճախորդների հետ հարաբերությունների բարելավում. CRM-ը կանգնած է հաճախորդների միջև ավելի ամուր հարաբերությունների հետևում, քանզի այն ապահովում է նրանց վարքագծի և նախասիրությունների համապարփակ պատկերացում: Այսօրվա շուկայում հսկայական առավելություն, որից օգտվելով՝ ընկերությունները կարող են ապահովել հենց այն, ինչ անհրաժեշտ է իրենց հաճախորդներին։
• Վաճառքի ավելացում. CRM-ի ամբողջ գործոնը վաճառքի տարբեր ուղիների համար ավելի հեշտ գործընթացներ ապահովելն է: Սա նշանակում է, որ համակարգը պարզեցնում է գործընթացները, ավտոմատացնում առաջադրանքները և տալիս կարևոր տեղեկատվություն:
• Ընդլայնված հաճախորդների սպասարկում. Այս համակարգը լրացնում է աջակցության թիմերը համապատասխան և արժեքավոր տեղեկություններով, որոնք հետագայում ավելի են լավացնում հաճախորդների սպասարկումը: Գործընթացը հանգեցնում է խնդիրների արագ լուծմանը և հաճախորդների բավարարվածության բարձրացմանը:
• Արդյունավետ մարքեթինգ. Ո՞րն է ավելի լավ մարքեթինգային ռազմավարությունը, քան անհատականացված մարքեթինգային ռազմավարությունը: CRM-ի տրամադրած տեղեկատվության քանակն ընկերություններին թույլ է տալիս անհատականացնել և առաջ մղել արդյունավետ մարքեթինգային ռազմավարություններ և արշավներ, որոնք կպարունակեն նաև վերը նշված առավելությունները:
• Որոշումների կայացման բարելավում․ CRM-ը տրամադրում է վերլուծության և հաշվետվության առանձնահատկություններ, որոնք օգնում են տարբեր ընկերություններին կայացնել որոշումներ՝ ճշգրիտ տեղեկատվության հիման վրա:
• Ավտոմատացման ծրագրեր. Օգտագործելով այս հնարավորությունները, ընկերությունները կարող են առաջնահերթություն տալ լիդերին, նոր հանձնարարություններ տալ վաճառքի ներկայացուցիչներին և ստանալ ընդլայնված ու ավելի արագ աշխատանքի գործընթաց:
CRM ծառայություններ և խնդիրների լուծում
CRM վերլուծությունը մատնանշում է հնարավոր խնդիրները՝ նախքան դրանց վատթարացումը, ինչպես նաև բարելավման կարիք ունեցող ոլորտները։ Սա նշանակում է, որ ընկերությունները կարող են աշխատել և բարելավել հաճախորդների գոհունակությունը և արդյունավետորեն լուծել խնդիրները՝ վերահսկելով նրանց վերաբերմունքը և արձագանքները:
Արդյունավետության չափում և KPI-ի հետևում
Այս համակարգի օգնությամբ ձեռնարկությունները կարող են ընդհանուր պատկերացում ունենալ հիմնական կատարողականի ցուցանիշների (KPI-ների) վերաբերյալ և չափել իրենց մարքեթինգային արշավների և վաճառքի ռազմավարությունների արդյունավետությունը:
Սա հաջողության ճանապարհի առանցքային կողմն է, քանզի տրամադրված տեղեկատվությունն ընկերություններին հնարավորություն է տալիս ձեռքի տակ ունենալ բոլոր անհրաժեշտ մանրամասները: Ինչի միջոցով էլ ընկերությունները կարող են վերլուծել և կրկնել այն ռազմավարություններն ու գործողությունները, որոնք ավելի լավ են աշխատում իրենց լսարանի հետ:
Վերլուծություն և CRM՝ ծառայություններ մատուցողների համար
CRM համակարգերի վերլուծությունը տրամադրում է կատարման հիմնական ցուցանիշների (KPI) համապարփակ պատկերացում: Բիզնեսները կարող են չափել շուկայավարման արշավների, վաճառքի ռազմավարությունների և հաճախորդների սպասարկման նախաձեռնությունների արդյունավետությունը:
Եզրափակելով, կարող ենք ասել, որ CRM-ն ինչ-որ ռազմավարական կողմնացույց է, որը տանում է դեպի տեղեկացված որոշումներ, հաճախորդների ընդլայնված փորձառություններ և տալիս շուկայում մրցակցային առավելություն: Այս ծառայությունները հատկապես անհրաժեշտ և գնահատված են այս կամ այն ծառայություններ մատուցող ընկերությունների կողմից: Հայաստանում նույնպես, հնարավոր է ստանալ CRM ծառայություններ՝ մասնագիտացված ընկերությունների կողմից։

CRM․ Улучшение связьи с клиентами для долгосрочного успеха
Управление взаимоотношениями с клиентами (CRM) - это набор стратегий, практик и технологий. Они настраиваются и используются различными предприятиями, целью которых является анализ и управление отношениями между текущими и будущими клиентами.
Какова цель CRM?
CRM применяется для улучшения обслуживания клиентов, оптимизации процессов и увеличения продаж. Система может помочь в нескольких аспектах различных сфер бизнеса, будь то консультирование, техническое обслуживание или другие отрасли, ориентированные на предоставление услуг.
Хорошо настроенная CRM может обеспечить следующее
• Управление данными о клиентах: Эта система способна собирать и хранить различную информацию, касающуюся взаимодействия клиентов с компанией на различных платформах (телефонные звонки, социальные сети, личные встречи и т. д.), их контактные данные, историю покупок и т. д.
• Управление лидами: В процессе продаж CRM-система помогает компаниям различных сфер деятельности отслеживать и интегрировать потенциальных будущих клиентов (лидов).
• Автоматизация продаж: Система также позволяет автоматизировать различные процессы продаж, включая напоминания о задачах, шаблоны электронных писем и автоматизацию рабочих процессов.
• Улучшение коммуникаций. С помощью CRM организациям удается отслеживать и анализировать взаимодействие своих клиентов по различным каналам. Этот актив помогает компаниям понять предпочтения клиентов и обеспечить индивидуальное взаимодействие.
• Отчетность и анализ: Еще одно достоинство этих сервисов - возможность получить отчет и проанализировать показатели продаж, поведение клиентов и другие процессы, связанные с функциональностью бизнеса.
Преимущества CRM
Вышеупомянутые процессы обязательно улучшат и увеличат рабочий процесс, делая каждую из предоставляемых услуг более плавной и быстрой. Вот результаты хорошо настроенного CRM-сервиса.
Улучшение отношений с клиентами: CRM способствует укреплению отношений между клиентами, поскольку дает полное представление об их поведении и предпочтениях. На современном рынке это огромное преимущество, используя которое компании могут предоставлять именно то, что нужно клиентам.
• Увеличение продаж: Весь аспект CRM заключается в том, чтобы упростить различные процессы, связанные с продажами. Это означает, что система оптимизирует процессы, автоматизирует задачи и предоставляет важные сведения.
• Улучшенное обслуживание клиентов: Эта система наполняет службы поддержки актуальной и ценной информацией, которая впоследствии улучшает качество обслуживания клиентов. Этот процесс приводит к быстрому решению проблем и повышению удовлетворенности клиентов.
• Эффективный маркетинг. Что может быть лучше маркетинговой стратегии, чем адаптированная маркетинговая стратегия? Объем информации, который предоставляет CRM, позволяет компаниям персонализировать и продвигать эффективные маркетинговые стратегии и кампании, которые также будут содержать вышеупомянутые преимущества.
• Улучшенное принятие решений. CRM предоставляет функции аналитики и отчетности, которые помогают различным компаниям принимать решения на основе точной информации.
• Программы автоматизации: Используя эти функции, компании могут определять приоритетность лидов, назначать задачи торговым представителям, а также расширять и ускорять рабочий процесс.
CRM сервис и решение проблем
CRM-аналитика показывает возможные проблемы до того, как они усугубятся, а также выявляет области, требующие улучшения. Предприятия могут работать над повышением удовлетворенности клиентов и эффективно решать проблемы, отслеживая поведение и отзывы своих клиентов.
Измерение эффективности и отслеживание KPI
С помощью этой системы предприятия могут получить общее представление о ключевых показателях эффективности (KPI) и измерить эффективность своих маркетинговых кампаний и стратегий продаж.
Это ключевой аспект на пути к преемственности, поскольку такая информация позволяет компаниям иметь под рукой все необходимые данные. Благодаря этому они могут анализировать и повторять стратегии и мероприятия, которые лучше работают с их аудиторией.
Аналитика и CRM для поставщиков услуг
Аналитика в CRM-системах позволяет получить полное представление о ключевых показателях эффективности (KPI). Предприятия могут измерять эффективность маркетинговых кампаний, стратегий продаж и инициатив по обслуживанию клиентов.
В заключение можно сказать, что CRM для обслуживания клиентов - это своего рода стратегический компас, который ведет к принятию взвешенных решений, улучшению качества обслуживания клиентов и конкурентному преимуществу на рынке. Эти услуги особенно нужны и ценятся компаниями, предоставляющими определенные услуги. CRM сервис в Армении также можно получить от специализированных компаний.